Dag: 15 mars 2025
Ser en steglits vid fågelmatningen på vägen till busshållplatsen. Lyckas bara få ett suddigt foto av den.

Kliver av vid Henriksdal och tar mig över Danviksbron. I den friska vinden kommer en träningsoverall joggande förbi mig, på ryggen läser jag ”Triathlon North Africa”. Ser att han springer ner mot Norra Hammarbykajen, kanske ska han träna på simningsdelen.

Skånegatans backe upp och ner till Nytorget. Beundrar snödropparna i Vita bergens utkant. På SoFoto ställer Don Titelman ut landskapsbilder. Galleriet hette Pang pang en gång i tiden (tror jag) och här såg jag då Micke Berg respektive Dawid.

Nytorgsgatan norrut sen, kikar in på ID:I galleri och Henrik Ekesiöös utställning A band of Angry Men.


Nere på Slussplan blåser affischerna blåser ner. Freds duva har kastat in handduken. Jag förstår den.

Förhållandevis blygsamt antal steg, 7 533.
Ska känna efter hur jag mår när jag vaknar efter en fredag i brygga.
Det är grovsophämtning kl 9-10 men jag har bara en kasse textilier, vet inte om det är värt att kliva upp tidigt för.

Är jag vid sunda vätskor finns det lite att kolla på inne i storbyn. Fågelskådning står på dagordningen men det var is på träsket i går och jag vill ha garanterat isfritt ute i Ågesta när jag åker dit. Stora delar av sjön är sannolikt isfri men min form är lite låg. Punkten flyttas således från dagordningen till mañanaordningen.