Kategorier
Stockholm

ደህና እደር





Kategorier
Stockholm

Pucklat

En relativt snabb och kort utflykt till Hornsgatspuckeln. Tittar in på Galleri Sandelin och Jonas Georg Sjögrens utställning. Inget sålt och han är lite missnöjd, när han ställde ut i Uppsala på ett renommerat galleri sålde han 12 bilder. Tråkigt, bilderna förtjänar bättre. I mars ställer han ut igen i Stockholm, på Galleri 86, missa inte det!

Nyårslöftet?

Kollar sen Anna R. Kinman konstverk på Galleri Artsight, gjutna grenar, keramiska löv. Gjutskägg som grön lav. Häftiga grejer!

Har ju vägarna förbi så jag slinker in på Galleri Bellman där Jonna Jakobsson och Nenna Stettner ställer ut. 

Jonna Jakobsson.
Jonna Jakobsson.
Jonna Jakobsson.
Nenna Stettner.

 Till sist är jag på Galleri Fotografi och Ekensbergs varv, foto Thor-Björn Johansson. Kikar lite i hans böcker, med bilder som snuddar vid vad jag stundom avbildar. 

Får åka hem med en sprillans ny buss, en riktigt lyxig Solaris. Polsk, googlar jag mig till.

Kategorier
Stockholm

Spegelvägg

Ska försöka bita huvudet av latmasken och komma iväg på mina galleribesök.

Kategorier
Stockholm

Detaljer

Ska väl in en sväng till storbyn ändå. Vill kolla utställningen om Ekensbegrs varv på Galleri Fotografi. Farsan jobbade ju på Finnboda Varf och var ibland iväg till andra varv för att hjälpa till. Han borde med andra ord ha varit även på Ekensbergs varv. Kanske.

Kikar nog in på Galleri Fotografi också, och kollar hur det gått för Jonas Georg Sjögren. Jag förutspådde att han skulle sälja minst sju av bilderna och måste ju kolla hur det gått. Bilderna förtjänar verkligen att bli köpta, även om han tar 8 500:- för dem (om jag minns rätt).