Kategorier
Stockholm

God natt

Kategorier
Stockholm

Iḍ ameggaz



		
Kategorier
Stockholm

Opasslig

En yngre man slirar omkull när han tar genvägen till busshållplatsen och tar sig upp med ett generat leende. Jag känner igen känslan. 

Kanske var detta ett dåligt omen?

Längs tunnelbaneperrongen kommer en snubbe bärande på 2×20 utehönsägg. Lite vanskligt kan tyckas. Lätt att det blir pannkaka av alltihopa. 

Snabbt in och snabbt ut från passexpeditionen med en fin mössrufsig frisyr på fotot. Försmädligt nog glömmer jag det gamla passet hemma, trots att jag tagit fram det.

Tar en fotorunda i området. Enricoh blir plötsligt opasslig pallar inte kylan, gissar jag. Inte bra! Men kollar man på bilderna jag gjorde sen, typ ODE (oavsiktlig dubbelexponering), kan man tro att Enricoh tagit en OD (overdose). Fortsätter istället fotandet med iPhonen. Till sist dags för tvären ner till Sickla udde. Får vänta drygt tio minuter på expressbussen och det tar lika lång tid att komma till Orminge centrum. 

Det blir som det blir. Flera av ODE-bilderna blev riktigt häftiga trots att jag inte kunde styra resultatet. Vet inte om Enricoh hämtar sig eller fortsätter göra såna här bilder.

Kategorier
Stockholm

Kråkstubbe

Tänkte inte tillräckligt långt när jag bokade min passtid. Skulle naturligtvis lagt den lite senare så jag sen kunde ta tvärbanan ner till min snabbuss. Klockan 14,21 går den första, cirka femti minuter efter att jag är klar. Kan ju alltid fota runt lite innan så det löser sig väl.

När en tråkgubbe plåtar en kråkstubbe.

Uppdaterade både iMacen och iPhonen till senaste versionen med resultat att uppladdningen av bilder från mobil till dator är klar omgående och exporten från ”bilder” till mapp på datorn går i ett nafs. Det förra kunde ju ta flera timmar, det senare gick snabbt redan tidigare men nu blixtsnabbt.

Kategorier
Stockholm

Man får passa på

I dag åker jag in till passexpeditionen i Globen och fixar med nytt pass. Har fått för mig att det kan behövas till Skottlandsresan. Kanske blir det en promenad på en timme innan, eller så tar jag den efter. Eller inte alls.

Printade årets julkort i går, i dag ska jag adressera dem och sen får jag se när jag postar julkorten som ska till släkten i Finland. Övriga kan gå några dagar senare tycker jag.