
Nu funkar det att blogga från iMacen igen, det underlättar.
Nu funkar det att blogga från iMacen igen, det underlättar.
På väg till stan läser jag att det är problem med Nordeas VISA-kort. Då kan det ju bli trassel med mina tänkta inköp. Om inte Master Card funkar.
Tar vägen över Vattentorget, tycker det blev jättebra. Rätt mycket folk som sitter och vilar i solen. Och det är inte bara gnällspikar som tycker till om det nya:
”Titta, man kan alltså gå över till Gamla stan här! Amen jag dör!”
Gör några surrealistiska spegelbilder innan jag promenerar till Birger Jarlsgatan för färgpatroner. Nordeas kortproblem är ut världen. Passar på att köpa skosnören till Eccobuggarna.
Utställningen med konstnären JR på Kulturhuset, som jag trodde jag skulle gilla, är riktigt bra. Den tar upp flyktingsituationen på ett vackert och starkt sätt, gå och se själva!
Bra ställe att plåta på, Casa de la Cultura.
Tomt på öl på Panorama, har de blivit av med tillståndet? Salami brie-fralla och kaffe. Får ont i ryggen när jag reser mig upp.
Glömmer att tömma minneskortet och får importera flera hundra newyorkbilder igen, trots att jag väljer ”nya foton” vid importen. Och de är ju huller om buller och varken i nummer- eller kronologisk ordning. Har dock bara mig själv att skylla.
Det är så klart ett gäng fotografer som lägger upp bilder från invigningen av Vattentorget. Lika självklart är alla negativa kommentarer, läs gnäll, på nybygget. Roligast var väl den som kommenterade den blivande, något skymda, utsikten från Södermalmstorg mot Gamla stan, glömsk av att Kolingsborg och ett gäng högresta popplar skymde en hel del förr.
Mejlade supporten angående mitt bloggproblem på iMacen. Får nog inte svar förrän i nästa vecka nångång. Kontaktar även SL angående 446:an, och jag tvingas chatta. När jag skrivit ner mitt ärende, max 500 tecken, frågar chatboten ”Vill du ha svar?”. Fan, man blir ju bara mer förbannad! Skulle ha svarat: ”Nej, jag kände mig bara lite ensam och ville ha nån att prata med.”
Läser om en utställning på Kulturhuset som jag nog kommer att gilla, isåfall tar jag den efter att jag köpt mina färgpatroner. Kan bli kaffe och macka på Panorama på det. Åker in efter lunch så jag kan ta 446:an hem. Ska fanimej mejla och fråga varför de ska ändra på 446:an när Slussenterminalen flyttas till pontoner. Den linjen går ju inte till/från Slussen så den kan de låta vara.
Har problem med bloggen på datorn. Statistiken står bara och snurrar och det går inte att komma åt mina bloggutkast. Testar på MacBooken och där funkar det som vanligt.