
Ännu en lördag gången, till varken nytta eller glädje. Sova, fotboll på tv och därutöver sociala medier.
Ännu en lördag gången, till varken nytta eller glädje. Sova, fotboll på tv och därutöver sociala medier.
Gassande sol är ur min fotografiska synpunkt bra mest för speglingar och fotograferande genom plast och andra semitransparanta ytor. I övrigt är det lite väl kontrastrikt. Objekt med asfaltsbakgrund är värst då det är omöjligt att få bakgrunden svart då den iblandade kvartsen (?) glimmar vad jag än gör i Lightroom.
Tänker ibland att jag ska sluta plåta skuggor som ovan, men det är nåt i det brutala uttrycket som jag inte kan låta bli.
Fotboll hela eftermiddagen och kvällen.
Menlösa valaffischer skräpet ner staden, vare sig de hänger på staket eller ligger nerrivna. De innehåller floskler och är till intet förpliktigande. Annie Lööf far med osanning:
Miljöorganisationerna håller inte med. Enligt dem är det bara MP och V som har bra förslag för klimatet. Tyvärr tenderar även V att vara populistiskt.
”EU vill lagstifta om att återställa förstörd natur, för att hejda den stora artdöden. Nej, säger Sverige. S, C, M, KD och SD drev igenom linjen, för att skydda svenskt skogs- och jordbruk.”
Hade lite kul grejer att gå på i dag men förmiddagsslummern blev för lång.