Sover småtaskigt och vaknar flera gånger under småtimmarna. Har dock privilegiet att kunna somna om så klockan hinner bli 10 när jag stiger upp. Känner mig stel i ryggen men det ger med sig något och jag beger mig mot bussen.

Studerar hur folk klätt sig för denna soliga tolvplusdag och noterar en blandning av t-shirt och påpälsat. Själv kör jag påpälsat och det är nära gränsen till för varmt.

Tajmar Djurgårdsfärjan och tuffar över till Allmänna gränd. Gör några mattibilder på vägen till Vårsalongen på Liljevalchs. Får ta tillbaka mitt lite negativa omdöme från tidigare, tycker att det är en bra utställning när jag ser den live.





Ryggen är inte rolig men jag lufsar österut mot Isbladskärret ändå. Ett par svarthakedoppingar håller sig i mitten av vattensamlingen. Annars är det fullt av vitkindade gäss.


Har tur även med nästa sjötransport och behöver inte veta många minuter på SL-skutan som tar mig från Blockhusudden till Nacka strand. Där tar jag bergbanan upp, orkar inte med trapporna.

Hemma i Orminge tar jag en runda på Coop och kommer bland annat ut med säsongens första Magnum classic. Cirka 62 bilder, varav de flesta är såna som knappt ens upphovsmannen gillar, blott ett par är okej, ingen är exceptionell. 12 899 steg.
2 svar på ”Yes, vitkindade”
Det var en fin dag och fina bilder! Och Liljevalchs. Toppen!
Tackar!